English version button Translates into English from Polish automatically. English version now available thanks it PWN Polskie Wydawnictwo Naukowe PWN | Login | Zarejestruj się | RSS

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Drukuj ten post Drukuj ten post

Recenzja drukarki 3D Tronxy P802E i drukowanie Supermarine Spitfire

time lipiec 26th, 2018 napisany przez autor Marek 601

Drukarka 3D Tronxy P802E jest dostępna na wiadomym portalu aukcyjnym za około 650 zł.

Drukarka posiada jedną głowicę drukującą i pole wydruku 220 mm x 220 mm x 240 mm  (długość , szerokość , wysokość) i jest wysyłana jako lit do własnego złożenia.

Drukarka jest solidnie wykonana , śruby pociągowe są śrubami trapezowymi, paski są solidne , akrylowa ram nie trzęsie się podczas drukowania, całość jest dosyć solidna.

Trzeba pamiętać że jest to jednak minimalistyczna wersja drukarki , potrzebuje ona równego podłoża , kawałka stołu, i po każdym przeniesieniu trzeba ją „kalibrować”.

Po złożeniu drukarki nie da się od tak zacząć drukować, wydruki nie kleją się do aluminiowego stołu , albo głowica „orze” stół. Przed wydrukiem należy suwmiarka,  przy wyłączonej drukarce ustawić tą samą wysokość na obydwu wózkach osi Z. a następnie należy ustawić czujnik wysokości tak , aby pod głowicą z oporem przechodził papier o gramaturze 120. Za wysoko – drukarka drukuje w powietrzu ,albo materiał się nie przykleja – za nisko – drukarka będzie „orać ” aluminiowy stół. I tu uwaga, jak rozpoczniemy drukować , stół będzie gorący – około 60 stopni ma głowica 200 stopni !! Ja się poparzyłem , mam nauczkę. Następnie stół. Producent zapewnia że PLA (najtańszy i najmniej kłopotliwy materiał) przykleja się do aluminiowego stołu bez problemu. Otóż u mnie się nie przykleja. Odtłuściłem i nic nie dało. Przetestowałem różne warianty, sklej , taśmę kaptonową (drogo wychodzi) , oraz taśmę Tesa 4435 , jest to papierowa taśma maskująca odporna na działanie promieniowania UV. Jest chyba pokryta jakimś teflonem , ale najważniejsze że wydruk się trzyma mocno. Poza tym zastosowanie taśmy Tesa, pozwala dosyć łatwo oderwać od stołu wydruk , wystarczy poodrywać taśmę dookoła wydruki i można oderwać wydruk, jak użyłem kleju w spraju – połamałem wydruk próbując go oderwać.

Proces wydruku jest wrażliwy na zmiany temperatury, ja miałem na drukarkę skierowany wentylator ( za względu na upały chodził mnie, ale zahaczał też o drukarkę) i wydruki był jakby „przekoszone” . Przesunięcia był niewielkie , ale jednak i nie wyglądało to ładnie.

 

Drukuję głownie z PLA, próbowałem też ABS, PET ,Guma, TPE, TPC Flex oraz coś co się nazywa CARBONFILL ( wypełniaczem są włókna węglowe) bardzo wytrzymały, ale też ciężki i drogi , właściwie tylko do specjalnych zastosowań.

Najłatwiejszym dla mnie jest filament PLA. Cena jest również przystępna, jego wytrzymałość jest wystarczająca dla potrzeb modelarskich, i występuje w wielu kolorach, co prawda wymiana filamentu jest kłopotliwa, i po wymianie trzeba wstępnie podgrzać głowicę i „wycisnąć”  stary filament z głowicy.

Do generowania „ścieżek” wydruku używam programu Rpetier  Host. Jest prosty i daje spore możliwości wstępnego skonfigurowania wydruków (na przykład rodzaj wypełnienia – plaster miodu, kwadraty, kołka , pełne ).

Same obiekty tworzę w darmowym programie do tworzenia obiektów 3D o uproszczonej obsłudze Thinkercad: „Tinkercad to prosta aplikacja internetowa do projektowania i drukowania 3D, której może używać dosłownie każdy”.

Zaletą drukarki 3D jest przede wszystkim to,że w czasie gdy ona drukuje , modelarz może robić co innego – „pracuje gdy ty odpoczywasz”.

Przydatnym zbiorem darmowych obiektów 3D , udostępnionych przez społeczność jest strona Thinkverse  an której można znaleźć takie perełki jak :

Jedyną wadą drukarki 3d jest to że wydruki trwają, mój model żaglówki Nano 500 drukował się w sumie 8 godzin, a model Supermarine Spitfire ponad 10 godzin.

I w żądnym razie nie można zostawić drukarki bez nadzoru , zdarza się ze wydruk oderwie się od stołu, zwłaszcza przy małych płaszczyznach styku ze stołem , i przykleja się do głowicy  której temperatura to 200 stopni! Znane są przypadki spalenia pokoju , lub mieszkania.

Drukarka pomaga mi w tworzeniu elementów, w wytworzenie których przed jej zakupem musiałem zainwestować dużo czasu , na przykład w mocowania serw, zawiasy, kabinki.

Jedyne co jest potrzebne to czas na ich zaprojektowanie i czas na wydruk.

Służę również pomocą w projektowaniu wydruków, oraz w uruchomieniu drukarki , ale modelarzy , którzy mają z tym problem.

 

Drukarka 3D – zadecydowanie polecam.

Marek Kowalczyk

 

 

Opublikowane w Aktualności | comments Możliwość komentowania Recenzja drukarki 3D Tronxy P802E i drukowanie Supermarine Spitfire została wyłączona

Komentarze niedostępne.